Sauna

Saunadaki buhar ve ısı terlemeyle birlikte vücuttaki toksinlerin gözeneklerden dışarı atılmasını sağlamaktadır. Bu cildi temizler ve ona inanılmaz bir parlaklık verir. Sauna bir çok kilo kaybı programına dahildir. Araştırmalar bir kişinin günlük egzersizler, dengeli bir diyet ve saunayı bir araya getirerek önemli miktarda kilo kaybedebileceğini göstermiştir. Sauna bir kişiyi rahatlatır, zihin ve bedenini yeniler. Saunadaki ısının ağrıyan kasları gevşettiği bilinmektedir. Sauna sonrası daha rahat uyuyabilirsiniz ve ertesi gün boyunca kendinizi daha taze ve enerjik hissedebilirsiniz. Sauna, vücuttan toksinleri uzaklaştırır. Kan dolaşımını hızlandırır ve dolayısıyla vücudun çeşitli organlarına oksijen akışını arttırır. Bu büyük ölçüde bir kişinin nefes kalitesini artırır. Bir çok hastalığın temel nedeni olan anksiyete ve stresi azalttığı bilinmektedir. Nezle ve grip hastalıklarına karşı vücut direncini artırır. Sauna uygulamasında vücudunuz su kaybedeceği için bol miktarda su tüketilmesi önerilmektedir.Ancak bir kalp hastalığı veya inflamatuar bir durumu olan insanlar için zararlı olabilir. Eğer bilinen bir  kalp rahatsızlığınız var ise sauna kalp sağlığınıza zarar verebilir. Kalp rahatsızlığı olan misafirlerimizin doktorlarına danışarak saunaya girmelerini öneririz. Afyon Gazlıgöl Başaranlar Termal Otel bölgesinde bulunan en hijyen saunalardandır.

Termal Sauna, Afyon Gazlıgöl Başaranlar Termal Otel

Sauna öncelikle terlemek ve terleme yoluyla toksinleri vücuttan uzaklaştırmak amacıyla kullanılmaktadır. İyi bir dinlenme ve rahatlama aracı olarak tercih edilmektedir. Bunun yanında sauna insanlara zinde bir bünye kazanmalarında büyük fayda sağlar. İyi bir beslenmeyle beraber, düzenli sauna banyoları, enerjik ve sağlıklı kalmak için mükemmel bir yoldur. Vücut direncine ve vücut sağlığına olan katkıları en önemli iki özelliğidir. Saunanın tıbbi ve tedavi özellikleri de bulunmaktadır.

SAUNA KULLANIMI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER
Sauna içinde oturma gruplarında hissedilen sıcaklık katlardan yukarı çıkıldıkça değişmektedir.Bunun için saunaya ilk olarak başlayanların yatarak saunada kalmaları daha uygundur. Bu şekilde vücudun her bölgesine aynı sıcaklık uygulanmış olur.

Uzmanların tavsiye ettiği sauna banyosu

Başlangıç
+ Deri gözeneklerinin açılması ve temizlenmesi için saunaya girmeden önce duş alınmalıdır.
+ Saunadan daha çok faydalanmak için duştan sonra vücudun iyice kurulanması gerekmektedir.

Vücudu ısıtma ve ter atma
+ Saunaya yeni başlayanlar için alışma süresince ilk basamaklarda oturmaları tavsiye edilir.
+ Saunadaki ısının tüm vücuda eşit oarak dağılması için yatar durum en iyisidir.
+ İdeal sauna sıcaklığı 75-85 C derecedir.
+ Saunada ortalama kalma süresi 10-15 dk dır.
+ Tek kullanım içerisinde uzun süre sabit kalınmamalıdır. İlk önce alt basamaklarda oturup vücudun ortama uyum sağlaması sağlanır. Daha sonra kademe kademe yükseltilerek en iyi terleme sağlanır.

Vücudun soğutulma evresi
+ Sauna kullanımı sadece ter atmakla sınırlı değildir.Saunadan çıktıktan sonra vücudumuzun normal ısı dengesini yakalaması için serin duş şarttır.
+ Duş alırken soğuk suyu vücudumuza birden uygulamamalıyız.Ayaklardan başlayarak yavaş bir şekilde vücut soğutulmalı ve normal ısı dengesi yakalanmalıdır.
+ Duş süresi 5 ila 15 dk. arasına yayılmalıdır.
+ Hiç bir zaman sıcak su ile duş alınmamalıdır.

Vücudun dinlenme evresi
+ Sauna banyosundan çıkan kişinin rahat bir şekilde uzanıp enaz 10 dk. dinlenmesi gerekir.
+ Sauna kullanımı kişiden kişiye değişmektedir.
+ Sauna seanaslarının kullanım sıklığına göre ayarlanması gerekmektedir.
+ Her gün kullananlar için günde 1-2 seans – haftada 3 kez kullanım için 4-5 seans – haftada 1 kez kullananlar için 3 seans uygun olanıdır.
+ Vücudun kaybettiği sıvı dengesini kazanması için meyve suyu, su ve asitsiz içecekler tüketilmelidir

Termal Sauna, Afyon Termal Oteller, Afyon Gazlıgöl, Afyon Kaplıcaları, Afyon Termal, Afyon Termal Otel, Gazlıgöl Termal, Kaplıca Otelleri, Afyon Termal Villa, Afyon Kaplıca, Afyon Termal Otelleri, Afyon Gazlıgöl Termal, Afyon Gazlıgöl Villaları, Gazlıgöl Otelleri, Gazlıgöl Termal Villa, Afyon Termal Apart, Gazlıgöl Kaplıcaları, Afyon Termal Villalar, Afyon Kaplıca Otelleri, İslami Termal Oteller, Afyon Gazlıgöl Kaplıcaları, Afyon Kaplıca Evleri, Afyon Gazlıgöl Villa, Termal Oteller Afyon, Afyon Termal Evler, Afyon, Gazlıgöl, Termal, Otel, Kaplıca, Villa, Evler

--